Efektywna praca zdalna

26 lutego 2022

Dotychczas praca zdalna istniała jako dodatek do pracy w biurze. Często była pewną formą korzyści dla pracownika. Teraz z uwagi na nadal trwający stan pandemii wielu z nas wysłano na tzw. home office. Ale nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tym systemem pracy. Clue stanowi stosowna organizacja. Jak więc efektywnie pracować z domu?

W związku z obecnym stanem epidemiologicznym, mnóstwo przedsiębiorstw zdecydowało się przenieść na systemem home office. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli dotychczas doświadczenia z takim trybem pracy, skuteczne zaplanowanie czasu może wydawać się ogromnym wyzwaniem, gdyż zmusza ich do zastosowania kilku nowych reguł.

Jak stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

Najpierw warto wyznaczyć sobie optymalne miejsce do pracy. W pożądanych okolicznościach jest to gabinet specjalnie dla niej przeznaczony. Ale nie zawsze jest to wykonalne. Czasem mamy zaledwie minimum miejsca na postawienie stolika bądź biurka i to także się sprawdzi. Istotne jest natomiast to, aby strefa pracy była rozdzielona od strefy osobistej. Koniecznie musimy też zwrócić uwagę na oświetlenie, aby było jak najbardziej naturalne.

Jak tanim kosztem zorganizować miejsce do pracy? Jeżeli nie posiadasz na wyposażeniu mieszkania ergonomicznego krzesła czy biurka to radzimy zdecydować się na jego kupno na wyprzedaży bądź sprawdzić lokalne propozycje sprzedaży w sieci.

Praktyczne rozplanowanie codziennej pracy

W czasie pracy poza biurem kluczowa jest samodyscyplina i sumienność w realizowaniu obowiązków. Starajmy pracować podobnie, jak w czasie pracy w biurze. Gdy nasze godziny pracy nie są z góry określone, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najskuteczniej. Warto pamiętać, żeby w ciągu godzin pracy nie planować domowych obowiązków. Skuteczną metodą na zwiększenie koncentracji się na pracy jest wyłączenie powiadomień z portali społecznościowych oraz korzystanie z techniki Pomodoro, polegającej na 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową przerwą między następnymi czynnościami.

Praca zdalna dress code

Cały dzień przesiedziany w dresie mimo, że zdaje się być wygodnym pomysłem, może negatywnie oddziaływać na naszą produktywność. Codzienne ciuchy mogą może być na tyle komfortowy, że będzie wywoływać stan odprężenia. By temu zapobiec warto zadbać o swoją prezencję, w szczególności jeśli w czasie pracy zdarzają się konsultacje na videochacie. Poczujemy się wtedy bardziej profesjonalnie.

Zachowanie relacji między kolegami z pracy

W przypadku przejścia na zmiany pracy na tryb zdalny znikają zwyczaje biurowe np. codzienne rozmowa przy kawie, wspólny dojazd do biura bądź wyjście na obiad. Do zachowania dobrych relacji ze współpracownikami warto wykorzystać popularnych komunikatorów np. Messenger. W razie konieczności omówienia czegoś jednocześnie z większą grupą pracowników, lepszym rozwiązaniem będzie spotkanie online przez Skype, Zoom albo Google Meet. Gdy czujemy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z kolegami z pracy również tematów prywatnych. W home office bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego komfortu mentalnego, szczególnie kiedy nieczęsto widujemy się z innymi znajomymi.