mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

2 października 2018

Niepowtarzalny blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze zalety topazu mistycznego, od dawna szczycącego się dużym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć na początku możnaby mylnie stwierdzić, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są rezultatem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na działanie gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego kolor?

Barwy, jakie ma topaz mistyczny zależne są zwłaszcza od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że topaz przybiera fioletowy odcień, błękitny z kolei jest efektem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze efekty daje wykorzystywanie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub na Dalekim Wschodzie.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Chętnie stosują go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków czy innych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się także w pracy. Ważna okazuje się również mnogość barw, sprawiająca, że prościej można wybrać biżuterię do konkretnej kreacji.