Hydroizolacja fundamentów – ważny element prac budowlanych

8 września 2018

Podejmując decyzję o budowie domu, należy mieć na uwadze rozmaite prace. Do tych postrzeganych jako najistotniejsze zalicza się hydroizolacje fundamentów. To na tyle znacząca część prac, że najkorzystniej ich przeprowadzenie zlecić fachowcom posiadającym wielką wiedzę i wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest to tak istotna sprawa?

Hydroizolacja fundamentów sprawnie ochrania obiekt użytkowy przed działaniem wilgoci. Powinno się pamiętać, że bezpośrednie oddziaływanie wody na fundamenty może istotnie obniżać właściwości termiczne budynku. Pojawia się wtedy wyziębienie ścian, które są przez to o wiele bardziej narażone na atak grzybów odbijających się negatywnie na zdrowiu lokatorów. Na ten moment stosowane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna oraz przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna stosowana jest wtedy, kiedy woda występuje w pobliżu konstrukcji budynku. Sprawdza się ona także w przypadku, gdy woda wywiera nacisk mający charakter hydrostatyczny na konstrukcję fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa natomiast zapewnia kompleksowe zabezpieczenie przed wpływem wody i wilgoci w wypadku, gdy nie jest wywierane ciśnienie na poszczególne elementy konstrukcyjne.

Hydroizolacja fundamentów – komu zlecić prace

Hydroizolacje fundamentów wykonuje się obecnie zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w przemysłowych. Należy pamiętać, że przy robieniu hydroizolacji fundamentów niezbędne jest osłonięcie obszarów trudno dostępnych. Są to narożniki, łączenia ścian i załamania. W związku z tym zrobienie hydroizolacji wiąże się z koniecznością stworzenia oddzielnego projektu prac. Przygotowanie hydroizolacji najrozsądniej jest powierzyć profesjonalistom, którzy mają tak wiedzę, jak i doświadczenie w tego rodzaju pracach. Tylko wówczas można być pewnym, że wszystko będzie zrobione tak, jak należy, a sama izolacja doskonale spełni swoją rolę.