Izolacja fundamentów – co warto o niej wiedzieć?

26 października 2018

Fundamenty to z całą pewnością najistotniejsze części domu. Jeśli będą zniszczone staną się zagrożeniem dla całego domu. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest woda, która może prędko je zniszczyć, a skutki tego będą zauważalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc się przed tym zabezpieczyć warto już na etapie projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w przyszłości nie będą potrzebne drogie oraz bardzo skomplikowane prace naprawcze. Skutki mokrych ścian będą szczególnie widoczne na najniższych piętrach budynku. Jak wiec je rozpoznać? Jakie techniki umożliwią ich uniknięcie?

Izolacja fundamentów – dlaczego tak istotna?

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, zawilgocenie potrafi być naprawdę groźne dla obiektu. Gdy wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym objawem jest odpadanie tapet, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Naprawdę szybko wszak mury zajmują grzyby i glony, zaś te potrafią okazać się ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia mieszkańców domu. Naprawdę groźne są dla ludzi z uczuleniami oraz chorobami układu odpornościowego, bo u nich niekiedy skutkują nawet śmiercią. To z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty były odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Które techniki to umożliwiają?

Surowce do izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – w poziomie i w pionie. Pozioma chroni przed podciąganiem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Druga natomiast zabezpiecza budynek przed opadami i wodą gruntową. W zależności od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów jest lekka, średnia oraz ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest przede wszystkim na terenach, gdzie nierzadko występują podtopienia. Ważne okazuje się także to, jakie surowce będą zastosowane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie należy wybierać produkty doświadczonych producentów.