Okna drewniane – dlaczego warto je zmontować?

11 stycznia 2019

Skieruj się tutaj po więcej szczegółów o okna drewniane producenci

Okna drewniane przez wieki były najchętniej wykorzystywanym typem okien. Potem zostały zastąpione przez modele wyprodukowane z plastiku, ale dziś na powrót zwracamy uwagę na ich zalety. Odpowiednio zamontowane oraz serwisowane okna drewniane są w stanie wszak posłużyć co najmniej tyle lat co okna plastikowe, zaś ich kupno kosztować będzie podobną sumę. Oprócz tego w niektórych przypadkach ich zastosowanie okaże się niezbędne – niekiedy po prostu nie sposób postawić na któryś z nowszych modeli. W jakich przypadkach więc powinniśmy je wybrać? Z czego są wykonywane?

Wytwarzanie okien drewnianych

Okna drewniane wytwarzane są tylko z wyselekcjonowanych gatunków drewna. Obecnie zazwyczaj stosuje się sosnę, jesion i dąb. Z uwagi na wytrzymałość na wodę i promienie UV, wytwórcy stolarki okiennej coraz chętniej wybierają gatunki spoza Starego Kontynentu – meranti, mahoń czy teak. Te ostatnie są nieco droższe, ale należy zaznaczyć, iż potrzebują mniej intensywnych konserwacji oraz lepiej znoszą eksploatację w ekstremalnych warunkach. Dla wielu osób ich mocną stroną jest także to, że często wyglądają bardziej interesująco niż te wykonane z europejskich rodzajów drewna.

Kiedy postawić na okna drewniane?

Okna drewniane mogą być używane jako zamienniki okien plastikowych – są od nich mniej kosztowne, zaś sprawują się tak samo dobrze. Okna drewniane, a przede wszystkim skrzynkowe, bywają również stosowane do rewitalizacji zabytkowych posesji. Użycie pozostałych surowców może wszak skutkować problemami w kontaktach z urzędem ochrony zabytków – kończącymi się również wysokimi mandatami.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]