Okna skrzynkowe – powrót klasyki

5 lutego 2019

Dowiedz się więcej o oknach skrzynkowych na www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z zabytkowymi obiektami. Często spotkać je można w starych kamienicach, wiejskich domkach oraz pałacach. Obecnie są one produkowane w szczególności z myślą o założeniu w takich budynkach, bo zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na ich względy wizualne coraz częściej montowane są także w nowszych budynkach. Szczególnie, że obecne modele są równie funkcjonalne, co okna wykonane starymi sposobami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich budowy. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to swego typu izolacja, która zabezpiecza wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach często podzielone są na cztery części – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i kiedyś były wykorzystywane do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa najlepiej zda egzamin w obiektach zbudowanych przed laty – między innymi domach drewnianych.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak inne typy, powinny być wykonane z odpowiedniego materiału. Dotąd najczęściej wybierano sosnę lub dąb, ale od niedawna ich twórcy wykorzystują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti okazują się wszak znacznie bardziej odporne na działanie wody, powietrza i ekstremalnych temperatur.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]