Sklejka szalunkowa – niezastąpiona w budownictwie

20 września 2019

Chcesz zamówić sklejkę Kraków? Odwiedź tę stronę

Deski szalunkowe to istotny komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednakże zwykle stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować domy ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki mają także zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były drogie, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego dziś używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji stosuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Firmy budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z elementami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę garażu lub domu własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy też wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]