Szalunki – niezbędne przy wylewaniu fundamentów

4 lipca 2019

Potrzebujesz szalunków Kraków? Wejdź na https://abcszalunki.pl/wynajem/

Szalunki to nic innego, jak forma tymczasowa, którą zazwyczaj robi się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego typu postępowanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje wymaganą formę. Szalunki usuwa się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można również solidnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, gdy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany odpowiednio dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonuje się między innymi w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Mają jak widać naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są też profesjonalne podpory oraz dźwigary. Nieraz zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w dźwigary, mocowania oraz sklejkę.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]