Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

25 marca 2021

Jeśli chcesz zamówić szalunki Kraków, koniecznie sprawdź https://sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej stosuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one konieczne do tego, żeby nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się też w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie prześwitów na okna, bramy i drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je znaleźć.

Rodzaje szalunków

Klasycznym typem szalunków jest struktura utworzona z drewnianych desek ewentualnie mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większa część wykonawców i inwestorów stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Na ogół jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę scalają belki, głowice ze stalowe lub aluminiowe, narożniki i łączniki.

Wynajem szalunków – kiedy warto?

Podmioty często parające się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które zwykle oferują odmienne usługi czy inwestorów, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]