Jak dobrać derkę dla konia?

24 kwietnia 2022

Derka chroni zwierzę nie tylko przed zimnem i deszczem, ale również przed wiatrem, słońcem, kurzem, owadami itd. Jak dobrać derkę dla konia, aby spełniała swoje zadanie jak najlepiej? Przeczytaj nasze wskazówki.

Rodzaje derek

Wyróżnia się kilka rodzajów derek, między innymi:

 • derki padokowe,
 • derki stajenne,
 • derki treningowe,
 • derki osuszające.

Jak łatwo się domyślić, różnią się one od siebie przeznaczeniem. Przykładowo derki padokowe mają za zadanie ochraniać zwierzę na padoku – i dlatego zazwyczaj są wodoodporne. Z kolei derki osuszające muszą być ciepłe i dobrze odprowadzać wilgoć, wykonywane są więc z polaru.

Określenie, w jakich warunkach ma być użytkowana derka to podstawa, aby dobrać odpowiednią derkę dla konia.

Dopasowanie derki. Jak wybrać rozmiar?

Aby dobrać derkę dla konia, trzeba też, oczywiście, wybrać właściwy rozmiar. Żeby to zrobić, musimy zmierzyć długość konia. Warto wiedzieć, że wyróżnia się długość górną i dolną.

 • Długość górna to długość mierzona z góry od kłębu do nasady ogona.
 • Długość dolna to długość mierzona z boku od piersi do ogona.

Rozmiary derek są zazwyczaj podawane według długości górnej, niezależnie od rodzaju derki.

Jak dobrać derkę dla konia?

Określenie odpowiedniego rodzaju i rozmiaru derki to dopiero pierwszy krok, aby dobrać odpowiednią derkę dla konia. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

 1. Pora roku to jeden z najważniejszych czynników, o którym koniecznie trzeba pomyśleć, aby nie żałować swojego wyboru. Na lato wybieramy modele z cienkiego materiału, które ochronią zwierzę przed kurzem i owadami, ale nie przegrzeją go. Na jesień konieczny będzie model nieprzemakalny, a na zimę – jednocześnie nieprzemakalny i ocieplany.
 2. Materiał, z którego wykonana jest derka, to bardzo istotna kwestia. Tkanina zawsze powinna być oddychająca.
 3. Miękkie obszycie zapobiegnie obtarciom w kłębie.
 4. Wytrzymałe pasy podtrzymujące przydają się szczególnie w przypadku koni, które nie przepadają za derkami i mogą próbować je z siebie zrzucić.
 5. Praktycznym rozwiązaniem jest też doczepiany kaptur, który przy złej pogodzie chroni konia przed wilgocią i zimnem.
 6. Swoboda ruchów to również bardzo istotna kwestia – derka nie powinna jej ograniczać. Warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale też na to, czy na grzbiecie pozostaje zapas materiału.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/jak-dobrac-derke-dla-konia