Food pairing dla początkujących. Możesz się tego nauczyć

18 lipca 2023

Dowiedz się więcej o food pairing.

Choć jesteśmy przyzwyczajeni do szablonowych połączeń smakowych, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą dań, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują, nie może dać interesujących i, co najważniejsze, smacznych rezultatów. Uświadamiamy sobie to raz za razem. Ogromne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało bezspornie pojawienie się na rynku niedostępnych przedtem w naszym kraju artykułów spożywczych, a także otwarcie się na inne zwyczaje kulinarne. Dzięki temu chociażby kombinacja egzotycznych owoców z mięsem rzadko już szokuje. Ci, którzy rozsmakowali się w takich niespotykanych fuzjach smaków często podejmują swoje eksperymenty i samodzielnie poszukują coraz to bardziej nietuzinkowych kombinacji. Aby te aczkolwiek dały spodziewane skutki, należy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – sztuka mieszania ze sobą smaków

Jeżeli pragniemy, żeby nasze kulinarne poszukiwania rzeczywiście stały się powodem uniesień i pozwalały odkryć nowe smakowe doznania, powinno się działać zgodnie z regułami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są wyłącznie wskazówkami, których powinno się przestrzegać, żeby smaki wiążą się w zgodną, chociaż nieprzeciętną całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak tytułuje się się sztukę mieszania ze sobą smaków, które ogólnie uważane są za całkowicie do siebie niepasujące. Wszystkie zasady food pairingu są jednakże gruntownie przeanalizowane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z zakresu biochemii, dotyczącą przede wszystkim proporcji poszczególnych substancji w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie jedzenia, lecz też napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing. Czy każdy może się tego nauczyć?

Food pairing wymaga wyczucia oraz dużej fantazji, aczkolwiek to nie one będą najważniejsze. Znacznie bardziej jest istotna znajomość zawartości rozmaitych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak reagują one z innymi związkami. Zatem rozsądnym posunięciem będzie uczestnictwo w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – zwłaszcza, iż przekazanie podstawowej wiedzy trwa zazwyczaj kilkanaście godzin.

Kontakt:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]