Automatyzacja obsługi należności – co daje mass collect?

11 sierpnia 2021

Szukasz wskazówek dotyczących tego, jak działa mass collect? Dobrze trafiłeś!

Mass collect jest usługą, która pozwala na szybką weryfikację wpłat. Prezentujemy w skrócie, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób upraszcza organizację małym oraz dużym firmom.

Mass collect – jak to działa?

Działanie usługi mass collect jest zasadniczo niezmiernie proste. Polega na nadaniu każdemu kontrahentowi niepowtarzalnego numeru rachunku, który staje się jednocześnie jego symbolem identyfikacyjnym. Takie działanie jest przydatne tam, gdzie każdego miesiąca obsługiwana jest spora grupa klientów, czyli na przykład w prywatnych klinikach, w firmach telekomunikacyjnych, jak również wszelkich działalnościach, gdzie wprowadzone jest płatności abonenckie (między innymi w obiektach sportowych). Opłaty przesyłane w usłudze mass collect kierowane są na jeden firmowy rachunek bankowy, jednakże wcześniejsze przypisanie klientom niepowtarzalnych numerów rachunków pozwala na ich efektywniejszą identyfikację, bez względu na to, jaką metodę wybrali oni do realizacji wpłaty (standardowy przelew, przelew z karty lub przelew pocztowy). Wykorzystanie mass collect przekłada się także na szybsze księgowanie wpłat niż w przypadku księgowania manualnego, a przy tym na wyeliminowanie ewentualnych błędów, które mogą przydarzyć się w czasie tego procesu.

Bieżące śledzenie spływu opłat – o atutach mass collect

Choć mass collect nie jest aktualnie proponowana w większości banków (posiadają ją między innymi ING Bank Śląski i Bank Pekao) warto rozważyć jej zastosowanie w firmie, również takiej, która co miesiąc rozlicza poniżej setki dokumentów księgowych. Stosowanie mass collect wiąże się bowiem z pewnymi korzyściami, jak np. oszczędność czasu pracowników, możliwość powiązania z systemem finansowo–księgowym (a więc monitorowanie na bieżąco przychodzących opłat) czy połączenie z oprogramowaniem Finance Automation. Taką polską aplikacją przeznaczoną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na połączenie z usługą mass collect banku, ale posiada również funkcję przesyłania powiadomień o nadchodzących terminach płatności oraz windykacji, co w ciągu kilku miesięcy przekłada się na wzrost terminowości u klientów, którym wystawia się faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]