system swift

Co warto o wiedzieć o systemie SWIFT?

30 maja 2022

Pomimo, iż praktycznie systematycznie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na wojnę na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw efektywnego działania bankowości światowej.

Co jest główną zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny wykorzystywany współcześnie system tego rodzaju. Oprócz niego przykładowo w Polsce korzysta się również z systemów: SORBNET, Express Elixir czy SEPA.Na świecie działają także różne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego kraju.

Co jest więc najważniejszą zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie państwa świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 10 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i masa innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]