Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

5 października 2022

Faktura ustrukturyzowana - poszerz swoją wiedzę!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie właścicielom firm na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – atuty tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle ustaloną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Kodowanie XML generalnie mało co mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, lecz dla dostosowanej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest doskonale klarowny. Za sprawą tego, iż faktury mają jednolity format niezależnie od tego jakiego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to znamienna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas często mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez oprogramowanie księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kompletnie wyklucza prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – właściciele firm wiele na tym zyskują

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (KSeF zachowuje dane o nich przez 10 lat), nie muszą wysyłać pliku JPK_FA, a także szybciej odbiorą zwrot podatku VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega patologiom w obszarze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Watro podkreślić, że obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]