Kiedy kredyt bez historii kredytowej jest dobrą opcją?

18 sierpnia 2021

Zaciąganie zobowiązań finansowych jest obecnie ogromnie popularne, ale nie wszyscy mają na to szansę. Istnieje bardzo wielka rzesza Polaków, którzy nie mogą wziąć takiego zobowiązania, a to z powodu braku zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć ten problem i jak go pokonać?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie ma?

Banki zazwyczaj mają odrębne zasady, według których przyznają kredyty lub odmawiają ich udzielenia. Można jednakże wymienić ogólne czynniki, wpływające na fakt posiadania bądź nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową mogą spotkać się osoby, które mają już jakieś pożyczki. Na największe problemy powinni być gotowi ci, którzy nie zaciągnęli dotąd żadnego kredytu. Należą do tego grona zwłaszcza studiujący i klienci, którzy na rynku pracy znajdują się od niedawna i osiągają niskie zarobki bądź są zatrudnieni na tzw. „śmieciówkach”. Z faktem, iż kredyt nie będzie im przyznany, powinni liczyć się również renciści. Naturalnie finansowania nie otrzymają również osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt wykonywania przez nie pracy zarobkowej, a także wykonujące pracę za granicą. Okoliczności te powodują, iż teoretycznie nieosiągalne jest uzyskanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób decyduje się zaciągnąć pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Nie warto tego robić, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki są na tyle drogie, że ich zaciąganie kompletnie się nie opłaca.

Kredyt bez zdolności – czy można go otrzymać?

W przypadku braku zdolności kredytowej warto skorzystać z pomocy pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Podpowie on, który bank posiada mniej rygorystyczne przepisy i może przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik doradzi, jak stworzyć zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, warto więc kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w instytucji, w której chce się uzyskać kredyt. Doskonałym pomysłem jest także na przykład zaciągnięcie kredytu nie samemu, lecz wspólnie z inną osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodziców bądź – w przypadku osób, które i tak planowały ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych rozwiązań, które podpowiedzieć może doświadczony pośrednik, jest bardzo dużo.