
Sztabka srebra – sposób na lokowanie wolnych środków finansowych
3 lipca 2022Dowiedz się więcej o sztabce srebra.
Od zawsze wiadomo, iż inwestowanie w metale szlachetne jest dobrą strategią lokowania środków finansowych, która z czasem przynosi wymierny dochód. Najpopularniejszym dzisiaj metalem inwestycyjnym jest niezaprzeczalnie złoto, niemniej jednak ostatnio srebro przestało być widziane zaledwie jako metal przemysłowy i wróciło do łask coraz większego kręgu inwestorów, zarówno tych ze skromnym, jak i dużym potencjałem finansowym.
Czy warto lokować kapitał w sztabki srebra?
Srebro istnieje w naturze 17-krotnie częściej niż złoto, warto natomiast podkreślić, iż jego cena w stosunku do ceny złota nie odzwierciedla tej proporcji ilościowej i wciąż jest znacznie niższa. Nabycie srebra jest jednak znakomitym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują urozmaicić swój portfel, a które nie dysponują kapitału pozwalających na kupno znacznych ilości złota. Warto jednakże wiedzieć, że z uwagi na swoje właściwości, srebro znajduje rozległe zastosowanie w rozmaitych branżach przemysłu co powoduje, że jego cena jest w wyższym stopniu wrażliwa na kłopoty pojawiające się w gospodarce światowej. Można to zresztą zauważyć studiując wykres jego ceny z minionych trzech dekad. Z tej też przyczyny lokata pieniędzy w srebro łączy się z wyższym prawdopodobieństwem niepowodzenia, tym samym zalecana jest inwestorom znającym aktualną i prognozowaną sytuację na rynku metali szlachetnych. Można natomiast przypuszczać, że popyt na srebro nadal będzie się utrzymywał, a wraz z prężnym rozkwitem medycyny, fotowoltaiki i elektroniki, w których srebro jest na co dzień używane, a także niesłabnącej popularności biżuterii srebrnej, być może jego wartość będzie z roku na rok wzrastać.
Sztabki srebra – kupować duże czy małe
Podobnie jak złoto, sztabki srebra występuje w różnych wagach, co ułatwia zbudowanie portfela, umożliwiającego odsprzedaż w zależności od potrzeb większych lub mniejszych jego ilości. Te najdrobniejsze, a zatem także najbardziej „na kieszeń” niezbyt zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze uncji trojańskiej(31,1 g) oraz 50 g i 100 g. Oczywiście, jeżeli kupimy sztabkę o wyższej wadze, to wydamy na kruszec mniej, wypada jednakże pamiętać, iż nie można podzielić sztabki i w przypadku chęci jej sprzedaży trzeba znaleźć kupca, który weźmie ją w całości. Z tej przyczyny jeśli sztabki srebra mają być również zabezpieczeniem na czas kryzysu, należałoby zdecydować się na zakup sztabek w kilku wagach, aby móc w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle srebra, ile istotnie musimy. Można także zainwestować w nieco droższe srebrne combibary, innymi słowy zespolone sztabki srebra o wadze 1 g, które daje się swobodnie oddzielić. Słabym punktem zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest fakt, że – w przeciwieństwie do złota – jego nabycie oraz sprzedaż obarczone są 23% stawką VAT.
Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]