
Filmowanie z powietrza zamów u wykwalifikowanego operatora drona
26 stycznia 2020Zdjęcia z powietrza niewątpliwie urozmaicają każdą produkcję filmową. Nieważne, czy filmowane są obszary leśne, tereny nad jeziorami bądź rzekami czy może ulice metropolii, z lotu ptaka prezentują się zwykle znacznie bardziej efektownie niż z poziomu gruntu. Nie dziwi zatem to, że filmowanie z powietrza jest często wykorzystywane przez autorów różnych obrazów filmowych – zarówno tych niezależnych, jak i komercyjnych. Jeszcze niedawno ich sfilmowanie było szalenie uciążliwe i kosztowne – wiązało się z nieodzownością wynajęcia helikoptera lub samolotu oraz skorzystaniem z odpowiedniego sprzętu. Dziś jednakże filmowanie z powietrza jest znacznie tańsze i mniej skomplikowane pod kątem logistycznym – wystarczy zastosować w tym celu drona. Co powinniśmy wiedzieć poszukując specjalisty, który przygotuje dla nas takie zdjęcia? Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?
Co wypromujesz za pomocą filmowania z powietrza?
Filmowanie z powietrza to metoda, którą z powodzeniem wykorzystuje się w przeróżnych projektach marketingowych. Świetnie sprawdza się w filmach promocyjnych. Nieistotne jest to, czy chodzi o krótkie spoty, czy też dłuższe, kilkunastominutowe produkcje. Ujęcia z powietrza mogą składać się na większość klipu (a w licznych przypadkach nawet jego całość) albo też go urozmaicać. Filmy z tego rodzaju ujęciami nadają się do promowania rozmaitych firm – zarówno dużych przedsięwzięć, jak i mniejszych inicjatyw. Znakomicie zdają egzamin także w reklamowaniu aktywności urzędów miejskich (szczególnie, jeśli chodzi o spoty adresowane do turystów i dotyczące rozwoju infrastruktury) bądź organizacji zajmujących się ochroną przyrody. Filmowanie z powietrza to też najlepszy sposób na to, by przedstawić rozmiar i stopień zaawansowania różnorodnych inwestycji – m.in. drogowych, budowlanych czy przemysłowych.
Filmowanie z powietrza – jak znaleźć kompetentnego operatora drona?
To, jak będą prezentować się klipy z ujęciami z drona zależy w znacznej mierze od zdolności specjalisty obsługującego urządzenie. Dużo odnośnie jego doświadczenia, a także jakości drona i zamontowanej w nim kamery, powiedzą nam klipy, które ta firma do chwili obecnej wykonała – w większości wypadków mamy możliwość zapoznać się z nimi w internetowym portfolio. Sterujący sprzętem rejestrującym powinien dysponować także certyfikatem UAVO, potwierdzającym jego zdolności i uprawniającym do legalnego prowadzania lotów komercyjnych w zasięgu wzroku (VLOS) i poza zasięgiem wzroku (BVLOS).