Czujniki wilgotności – gdzie się je wykorzystuje?

13 czerwca 2019

Jakość wielu substancji jest uzależniona od stopnia ich wilgotności. Zbyt duża zawartość wody może przyczynić się do utraty ich właściwości, a czasem nawet sprawić, że staną się bezużyteczne. Pomiar wilgotności wyjątkowo istotny okazuje się w przemyśle drzewnym, spożywczym, energetycznym, chemicznym oraz przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednak sposób prowadzi się go w fabrykach, w których wszelkie procesy są całkowicie zautomatyzowane? Jaka instrumenty pozwalają na kontrolowanie wilgotności w produktach?

Pomiar wilgotności materiałów sypkich i innych produktów

Pomiar wilgotności jest jedną z istotnych faz procesu produkcji i magazynowania różnych dóbr. Pośród nich są wszelkiego typu produkty sypkie – zarówno spożywcze (jak przykładowo soda oczyszczona, mleko w proszku czy płatki zbożowe), jak i te przeznaczone dla branży budowlanej (m.in. glina, gips lub piasek) oraz chemiczne (choćby proszki do czyszczenia powierzchni sanitarnych i do prania). Poza tym czujnik wilgotności znajduje zastosowanie w przemyśle drzewnym, a także w produkcji płyt kartonowo-gipsowych lub ceramiki.

Czujnik wilgotności – jakie zjawiska wykorzystują?

Urządzenie do pomiaru wilgotności można nabyć w dwóch odmianach. Jedna z nich bazuje na fakcie, że zdolność absorbowania promieniowania podczerwonego jest zależna od poziomu wilgotności. Czujniki wilgotności tego rodzaju umożliwiają bezkontaktową analizę, co jest wyjątkowo istotne w przypadku produktów sypkich. Drugi rodzaj to mierniki wilgotności działające na zasadzie pomiaru stałej dielektrycznej materiału zmieniającej się zależnie od zawartości wody. Takie czujniki umożliwiają przeprowadzenie pomiarów w sposób bezkontaktowy lub kontaktowy.