
Kilka słów o zastosowaniu silników elektrycznych na prąd stały
14 lipca 2022Zamów silnik DC.
Masa sprzętów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których życie byłoby trudniejsze, żeby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Niewielkie bądź olbrzymie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich podzespołów złożone są.
Kilka najważniejszych informacji o silnikach na prąd stały
Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich budowy, następujących usprawnień i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty cenionych inżynierów połowy XIX w., takich jak m.in. Gaston Planté, Zénobe Gramme oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze stojana, komutatora, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień wykorzystywane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu lubiane za bezgłośną pracę, jak równieżswoją niezawodność.
Gdzie używa się silników elektrycznych na prąd stały?
Powiedzieć, że silniki na prąd stały są używane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki prądu stałego są częścią sterowanych radiowo pociągów oraz samochodów, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne damy również naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silników DC używają też pasjonaci elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki i mechaniki.
O ile silniki elektryczne DC o niedużej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od cenionych światowych marek.
Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]