Motoreduktory – gotowe układy napędzające nasz świat

20 listopada 2022

Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktor planetarny.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenia przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę inżynierów

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w licznych użyciach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, w związku z tym zawsze występuje niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne części jak sprzęgła bądź hamulce. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane układy, które da się bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na pracochłonne obliczenia oraz testy różnych kompletów części. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do lekkich, średnich bądź dużych obciążeń, a także do krótkotrwałego bądź długotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne rodzaje silników (BLDC, AC, DC i szeregowych), dzieli się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Nie ma zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, transport bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają różne automaty, jak wirniki, linie produkcyjne, schody ruchome i wyciągi górskie. Duże zróżnicowanie ich wielkości, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że ilość realnych zestawów, jakie obecnie oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]