Serwonapędy – sklep

6 stycznia 2019

Serwonapędy są typem silników, które oprócz przekazywania siły, są używane także do ustawiania osi. Ich najważniejszą stroną jest stuprocentowa dokładność – jeśli o nią chodzi, wypadają znacznie lepiej niż zwykłe napędy.

Jak zbudowane są serwonapędy

Sercem serwonapędów jest silnik napędzany energią elektryczną – to on uruchamia cały zestaw. Na efektywność serwosilnika największy wpływ ma sterownik, za pomocą którego można pozycjonować oś. Serwonapędy wyposażone są także w moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ powinien być połączony w hermetyczną całość oraz być wyprodukowany z materiałów gwarantujących jego dużą efektywność.

Oprogramowanie dla serwonapędów

Dla użytkowników serwosilników największe znaczenie ma nieskomplikowane kontrolowanie. Ze względu na to ich wytwórcy zawsze starają się, by ich serwonapędy były kontrolowane z użyciem PC-ta – nierzadko można trafić na systemy GUI, z którymi łatwiejsze jest kontrolowanie serwonapędów oraz tworzenie wykresów ich pracy.

Serwonapędy – najpopularniejsze wykorzystanie

Serwonapędy powszechnie używane są w urządzeniach do wykonywania przedmiotów z plastiku, gdzie pozwalają na precyzyjne określenie pozycji ich podzespołów. Znajdują też zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważne jest precyzyjne nawinięcie materiału na rolkę. Montuje się je w przemysłowych elektronarzędziach oraz instalacjach wyprodukowanych w celu przestawiania produktów w magazynach.