Zadbaj o otoczenie domu – aranżacja ogrodów

28 stycznia 2019

Zamiast urządzać ogród na chybił trafił, warto pokusić się o jego obmyślaną i wysmakowaną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja sprawi, iż ogród będzie wyglądał zachwycająco. Wymaga to jednak sporej umiejętności i wiedzy, na przykład na temat tego, które nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem będzie więc zlecenie tego zadania fachowcom. Wbrew temu, co może się wydawać, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – czasem nietrafione – próby aranżacji bądź pielęgnowania ogrodu.

Trudna projektowanie ogrodów – co trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga przede wszystkim solidnego zgłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba mieć świadomość, jakiego rodzaju gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego określonych częściach) i w związku z tym jakie można umieścić tam rośliny, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących na przykład tolerancji wiatru czy zapotrzebowania na światło. Niebagatelny jest też właściwy układ zieleni, na przykład umieszczanie w pobliżu siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie nieustannie imponował swym wyglądem. Dużych umiejętności wymaga też zrobienie drenażu oraz systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, ale najistotniejszy jest przecież wygląd zielonego terenu. Wiele osób pragnie urządzić swój ogród w określonej stylistyce – w stylu angielskim bądź francuskim. Żeby jednak móc nadać taki charakter, trzeba nie tylko doskonale znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale również właściwie wkomponować w nią pozostałe elementy ogrodu.

Aranżacja ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Mało który posiadacz pięknego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, chociaż oczywiście wypielęgnowany trawnik, wyszukane kwiaty, ozdobne drzewka i krzewy są w tym otoczeniu najistotniejsze. Warto jednakże dać im odpowiednią oprawę w postaci właściwie dobranego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się oczka wodne oraz sadzawki, sielskiego klimatu dodają im też stylizowane na stare schody. Urok wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, ogromne znaczenie mają także ścieżki. Spełniają one rolę praktyczną – pozwalają dotrzeć do wszystkich miejsc bez deptania trawnika, a także poprawiają walory estetyczne otoczenia. Ich podłożem może być na przykład bruk kamienny czy żwir ozdobny. Typ podłoża ścieżek, ich układ i szerokość, a także wszelkie inne elementy wystroju ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, należy starannie dopasować do stylistyki domu i ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest bardzo trudno, warto więc zlecić to zadanie osobom, które doskonale się na tym znają.