Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

7 stycznia 2021

Zleć badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała na http://www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat parę słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, percepcja prędkości, zdolność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. Jak? W internecie znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]