Badania psychologiczne kierowców – poradnik

2 lutego 2020

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach psychologicznych Kęty? Zajrzyj na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/

Badania psychologiczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do testów podchodzą też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i praktyczna

Badanie kierowców składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do części testowej. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy umiejętność pracy pod presją. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje przede wszystkim widzenie o zmierzchu, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Do badań wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji oraz aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na weryfikowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]