Dlaczego WordPress i jak dobrać do niego hosting?

29 kwietnia 2020

Istnieje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (Drupal, XOOPS, Mambo), jednak niewątpliwie w ostatnich latach większość stron powstaje w oparciu o WordPress. Nic dziwnego, ponieważ w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet amator zbuduje na nim nieskomplikowaną stronę internetową, a Ci którzy mają kwalifikacje postawią na WordPress nawet ogromny sklep internetowy.

Z jakiego powodu WordpPress jest bardzo popularny?

Jeszcze 15 lat temu WordPress służył przede wszystkim jako oprogramowanie, na którym łatwo i w mgnieniu oka można było założyć blog. Z czasem możliwości WordPressa rozszerzały się, powstały tysiące wtyczek i motywów pozwalających na tworzenie na nim coraz bardziej skomplikowanych stron internetowych, a w ostatnim czasie też sklepów (za sprawą połączenia połączeniu z WooCommerce). Obecnie zatem ten CMS służy nie tylko blogerom, ale przeważnie podmiotom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom firm czy też zarządcom portali społecznościowych. Fundamentalną zaletą WordPressa jest prostota jego instalacji, możliwość korzystania z tysięcy szablonów, które pozwalają ekspresowo modyfikować design strony, oraz dostęp do równie dużej ilości pomocnych wtyczek, pomagających m.in. w tłumaczeniu stron, tworzeniu kopii zapasowych, usuwaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu prędkości strony, wstawianiu formularzy oraz analizie statystyk odwiedzin strony. Trzeba podkreślić, że większość wtyczek i szablonów dostępnych jest bez opłat! WordPress skupia gigantyczną społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd też cykliczne aktualizacje systemu likwidujące luki w zabezpieczeniach i zapewniające wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak znaleźć usługę hostingową dla WordPress?

Poszukując hostingu strony dla WordPress należy zamówić go u dostawcy, który stworzył usługę specjalnie dla tego systemu zarządzania treścią. Polecany jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z aktualnymi przepisami dotyczących ochrony danych osobowych i bez limitu transferu. Warto zwrócić uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress korzysta z szybkich i wydajnych dysków SSD, regularnie tworzy kopie zapasowe danych, zapewnia bezawaryjne działanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w przypadku awarii oferuje dwudziestoczterogodzinne wsparcie techniczne. Nie bez wpływu jest również możliwość zakupu i wdrożenia certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie darmowych narzędzi do monitoringu działania serwera czy opcja dodania nielimitowanej liczby kont poczty elektronicznej, a wszystko to w oparciu o jasny i rozważny cennik.