Doradztwo logistyczne – zdiagnozuj problemy swojego magazynu

5 marca 2019

Efektywność pracy, koszty eksploatacji, opracowanie systemu informatycznego, projekt infrastruktury czy usprawnienie dostaw – to zaledwie niektóre z obszarów działania magazynu, które mogą generować spore problemy. Ich rozwiązanie nierzadko wymaga znacznej reorganizacji pracy magazynu oraz zastosowania nowych technologii. Dobór stosownych rozwiązań nie jest jednak łatwy. Stawka jest ogromna, bowiem zmiany, które usprawnią pracę magazynu pochłaniają wiele środków. Planując je, zaleca się więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, którą zapewni doradztwo logistyczne.

Jak prowadzony jest audyt logistyczny?

By dowiedzieć się, jakie elementy pracy magazynu wymagają poprawy, potrzebna jest przeprowadzona przez profesjonalistę analiza logistyczna. W ramach analizy audytor obserwuje, jak przebiegają poszczególne procesy logistyczne i czy infrastruktura magazynowa jest poprawnie wykorzystana. Gdy problemy zostaną zdiagnozowane, rekomenduje zastosowanie technologii, które pomogą w ich rozwiązaniu – na przykład
wymianę regałów, udoskonalenie transportu towarów w obrębie magazynu lub zainstalowanie nowego systemu informatycznego.

Doradztwo logistyczne – plusy

Audyt magazynu kończy się przygotowaniem raportu, który zostaje przekazany klientowi. Dzięki niemu zarządca magazynu może wprowadzić system regałów jezdnych (umożliwiających efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni) lub inne elementy automatyki magazynowej, dokonać zmiany rozmieszczenia towarów, jak również zmodyfikować procedury wysyłki i przyjęcia towarów. Doradztwo logistyczne pozwala oprócz tego na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań IT, ułatwiających nie tylko prowadzenie ewidencji towarów, ale też pozwalających na efektywne zarządzanie infrastrukturą i personelem hali.