Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców

30 kwietnia 2019

Zajrzyj tu jeżeli potrzebujesz zlecić badania psychotechniczne Bielsko

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale też określenia cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia konkretnych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy mają obowiązek poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań składa się z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów inteligencji oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Ujmują m.in: neurotyzm, psychotyzm i ekstra- oraz introwersję. W wypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje aparat krzyżowy, stereometr, wirometr, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Kierowcy, którzy muszą nosić okulary, powinni tylko pamiętać, by wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D+E oraz D. Przejść muszą je również osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych, a także kierowców taksówek. Powinno się dodać, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Należy wykonać je wyłącznie raz.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]