badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Bielsko

Kiedy wykonuje się badania wysokościowe?

27 lipca 2021

Psycholog to osoba, o której bardzo dużo osób nie ma za dobrego zdania. Mnóstwo z nas sądzi, że zajmuje się jedynie zgłębianiem relacji swoich pacjentów z innymi ludźmi. Okazuje się jednak, że wiedza psychologa stanowi bardzo dużą pomoc przy określaniu predyspozycji do wykonywania pewnych zawodów. I tak, badania psychologiczne obowiązkowe są między innymi w stosunku do osób zamierzających pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: co obejmują?

Badania wysokościowe tak naprawdę niewiele różnią się od tych, jakie przechodzą kandydaci na kierowców zawodowych. Podstawą są testy temperamentalne, inteligencji, osobowościowe. Ich ważnym uzupełnieniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić na przykład zdolność do koncentracji uwagi oraz szybkość reakcji. Stawiając na testy aparaturowe jesteśmy w stanie ocenić czy badana osoba w wystarczający szybki sposób zareaguje na to, co wydarzy się w czasie pracy. Do wykonywania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak aparat krzyżowy, wirometr oraz stereometr. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa w każdym wypadku obejmują też wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana musi być z psychologiem naprawdę szczera. Podawanie nieprawdziwych informacji niczemu nie służy.

Kto może wykonywać badania wysokościowe?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Uprawnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni tak umiejętności, jak i wiedzę do przeprowadzania tego rodzaju badań. Badania wysokościowe prowadzone przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Należy tylko pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeśli o konieczności ich używania zdecydował okulista.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]