Pozbądź się wirusa na stronie – czyszczenie infekcji WordPress

16 listopada 2022

Sprawdź, komu zlecić usuwanie infekcji WordPress.

WordPress stał się w minionych latach tak modnym systemem zarządzania treścią, że ilość witryn oraz sklepów internetowych tworzonych z jego wykorzystaniem liczy się obecnie w setkach milionów. Częstotliwość korzystania z tego CMS-a powoduje, iż strony tworzone na WordPressie są popularnym celem ataków cyberprzestępców. W razie zainfekowania strony malware, potrzebne będzie usunięcie wirusa z WordPressa.

Komu zlecić usuwanie wirusów z WordPressa?

Logowanie na witrynę jest zablokowane? Wpisy zmieniły się nie przez Ciebie? Na stronie widnieją linki do obcych Ci portali? A może ze witryny internetowej wychodzi niechciana poczta? To zaledwie kilka z częstych przykładów alarmujących o zainfekowaniu witryny. W takich przypadkach wymagane jest błyskawiczne działanie w celu znalezienia źródła infekcji, a następnie przywrócenia strony internetowej do właściwego funkcjonowania. Naprawa zainfekowanego WordPressa na ogół wychodzi poza zakres kwalifikacji osób, które na co dzień parają się wyłącznie tworzeniem sklepów oraz stron na tym systemie zarządzania treścią, w związku z tym czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek lub po atakach hakerskich warto powierzyć fachowcom od tego typu działań.

Jak przebiega czyszczenie zainfekowanych stron na WordPress?

Profesjonaliści podejmujący się usuwania malware ze stron zaprojektowanych w WordPressie w ramach swoich czynności naprawczych przeprowadzają szczegółowe sprawdzenie plików oraz baz danych strony. Weryfikują kod zainstalowanych na stronie motywów oraz wtyczek, a także pliki htaccess i wp-config. W toku naprawy zainfekowanego WordPressa implementowane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, redukujące zagrożenie dalszych infekcji. Jeżeli długotrwałe zawirusowanie mogło spowodować dodanie strony do listy zagrożeń (na przykład w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu wirusów z CMS-a eksperci podejmują również niezbędne działania w celu skreślenia jej z tego rodzaju rejestrów. Eliminacja wszelkich skutków zainfekowania nie gwarantuje, iż analogiczny kazus nie powtórzy się za jakiś czas, dlatego kluczowe jest cykliczne aktualizowanie CMS-a oraz stosowanych na stronie wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]