Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

10 października 2018

Sprawdź, gdzie nabyć okna zabytkowe drewniane, wejdź na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie korzystniej niż te wykonywane obecnie więc są wielką ozdobą budynków. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie ostatnia dobra strona, a na ich cenę w znacznym stopniu rzutuje również metryka. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być konserwowane według prawa – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samemu z użyciem kupionych w markecie materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo przeprowadzić takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, a to sprawia, iż potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym można wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, jaki wykazuje sporo dobrych stron, lecz wymaga regularnych remontów, a poza tym łatwo go zepsuć. Dlatego tak ważne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, która wymaga dużych kwalifikacji – taki rodzaj okna cechuje się bowiem użyciem różnych, obecnie już rzadko spotykanych, technologii. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie zdobyli uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku zostaną na nich nałożone wysokie kary.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]