Sprawdzenie historii samochodu nie zaniedbaj przed zakupem

18 listopada 2018

Nie każdy może pozwolić sobie na kupno auta prosto z salonu. Nie jest to zresztą konieczne, bo na rynku wtórnym dość łatwo możemy znaleźć modele, które przy prawidłowej eksploatacji pojeżdżą nawet kilkanaście lat. Oczywiście znalezienie takiego auta wymagać będzie umiejętności diagnozowania różnego typu usterek i dużej wiedzy. Większość z nas zwyczajnie ich nie ma, jednak nie znaczy to, że tacy kierowcy, kupując auto z drugiej ręki, narażeni są na ponoszenie dużego ryzyka. Mogą bowiem skorzystać z pomocy specjalisty.

Zakup samochodu używanego – co trzeba sprawdzić?

Wykaz rzeczy, które potencjalny nabywca auta powinien skontrolować przed jego zakupem jest dość długa i obejmuje zarówno kwestie prawne, jak i techniczne. Jeśli idzie o kondycję techniczną pojazdu najwięcej na jej temat powiedzą takie elementy jak szyby (zwłaszcza przednia), oświetlenie oraz ewentualne przerwy między elementami nadwozia, wskazujące na możliwą wypadkową przeszłość samochodu, podobnie zresztą jak niedomykające się drzwi. Przed zakupem auta koniecznie powinniśmy też upewnić się, że nie znajduje się ono w wykazie pojazdów kradzionych.

Komu powierzyć inspekcję auta przed zakupem?

Jak już napomknęliśmy, uzyskanie stuprocentowej pewności co do tego, że samochód jest w dobrym stanie technicznym, a niezbędne naprawy nie okażą się dla naszych finansów dużym nadwyrężeniem, wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego czynność tę warto zlecić fachowcom wykonującym inspekcje samochodów przed zakupem. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, warsztaty sprawdzają też historię samochodu po numerze VIN.