Urządzenia do zwiedzania zapewnią komfort zwiedzania

7 września 2018

Wiele wskazuje na to, że w zbliżających się latach zapotrzebowanie na usługi tradycyjnych przewodników bardzo zmaleje. Zastąpią ich audioprzewodniki – niewielkie urządzenia posiadające słuchawki i kilka przycisków, za pomocą których użytkownik może m.in. ustawić język. Urządzenia te odtwarzają nagrany przez lektora tekst uruchamiający się, jeśli turysta stanie w wyznaczonym miejscu, dotyczący znajdujących się w nim zabytków. Gdzie zwykle wykorzystywane są urządzenia do audioprzewodników? Czemu warto z nich korzystać?

Urządzenia do zwiedzania – zalety

Głównym atutem audioprzewodników jest możliwość zwiedzania danego miejsca swoim tempie, bez potrzeby dostosowywania się do grupy, co pozwala na dogłębne poznanie zwiedzanego zabytku. Jest to tym prostsze, że urządzenia tego typu oferują opcje przewijania czy pauzowania tekstu. Poza tym niemal wszystkie modele są dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niepełnosprawnych, a możliwość wyboru różnych języków sprawia, że pośród zwiedzających mogą znaleźć się także obcokrajowcy.

Gdzie wykorzystuje się urządzenia do audio wycieczek?

Popularność tych urządzeń w naszym kraju nie jest jeszcze tak duża, jak w krajach zachodnich Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie trudno dostępne – klienci do dyspozycji mają między innymi audioprzewodniki Movi. Wśród instytucji, które korzystają z urządzeń do audio wycieczek są głównie muzea (na przykład Muzeum Powstania Warszawskiego) i pałace, choć na ich zastosowanie decydują się również miejskie agencje turystyczne, użyczając je turystom zwiedzającym m.in. Toruń czy Łódź.