Zabezpieczenie fundamentów – zleć to profesjonalnej ekipie

20 stycznia 2021

Osłona fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich struktury, a wykwity pleśni oraz grzybów z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu lokatorów.

Kto przeprowadzi zabezpieczenie fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto powierzyć opracowanie najlepszej metody hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale również w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnym przypadku. Wszak użycie adekwatnych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też szczegółowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zbadać czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po deszczu fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Metody izolacji fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią stosuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów też wypada zlecić profesjonalistom, ponieważ częstym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) albo użycie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych parametrów wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy zastosowanie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, iż będzie ona nieefektywna.