Zastanawiasz się czy wynająć detektywa? Dowiedz się więcej o jego pracy

22 września 2019

Usługi detektywów cieszą się coraz większą popularnością. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku problemów rodzinnych. Ich usługi okazują się bardzo przydatne również dla pracodawców – pozwalają np. zweryfikować czy pracownik będący na L-4 faktycznie nie jest w stanie pracować albo czy informacje podane przez niego w zgłoszeniu o pracę są zgodne z prawdą. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie kwalifikacje powinien mieć prywatny detektyw i w rozwiązaniu których spraw może być pomocny.

Detektyw – niezbędna jest licencja

Nie wszyscy mogą pracować jako detektyw. Aby legalnie działać w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednią licencję, która przyznawana jest po zdaniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, iż osoby przystępujące do testu muszą też spełnić uprzednio wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa któregoś z krajów należących UE, co najmniej średniego wykształcenia oraz świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta miejskiego lub powiatowego Policji. Wymogiem jest też bycie osobą niekaraną, a w przypadku byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, kandydaci na detektywów muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy zwrócić się o pomoc detektywów?

Większość zleceń, które realizują detektywi dotyczy różnego typu kwestii rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się między innymi jeśli podejrzewamy, iż nasz partner nie jest wierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka należycie sprawuje nad nim opiekę. Detektyw pomoże nam także określić rzeczywistą wysokość zarobków byłego małżonka, co okaże się bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.