Drzwi drewniane. O czym pamiętać przy zakupie?

22 listopada 2018

Mimo że w sklepach dostępnych jest wiele drzwi wykonanych z najróżniejszych surowców (między innymi ze stali czy tworzyw sztucznych), to szczególnym zainteresowaniem producentów oraz klientów cieszą się nadal drzwi drewniane. Oczywiście nie powinno to dziwić, gdyż ich różne atuty sprawiają, że będą doskonałym rozwiązaniem zarówno tam, gdzie liczy się funkcjonalność, jak i w pomieszczeniach, w których ważniejsze są względy wizualne. Odpowiednio wykonane drzwi drewniane będą wszak solidne oraz świetnie wyglądają, zaś ich eksploatacja nie przysporzy żadnych trudności. Jak jednak wytwarzane są drzwi drewniane? O czym pamiętać przy ich wyborze?

Drzwi drewniane – z jakich materiałów są wyprodukowane?

Do produkcji drzwi mogą być stosowane rozmaite rodzaje drewna. Zazwyczaj jednak używane jest drewno z sosny, bo jest stosunkowo solidne, zaś ponadto niedrogie, niezbyt ciężkie i nieprzysparzające problemów w trakcie przygotowania. Poza tym wykorzystywane są przede wszystkim pozostałe drewna europejskie – między innymi dąb oraz buk. Rysunek drewna sosnowego nie nadaje się niestety do niektórych pomieszczeń – dlatego drzwi drewniane wykańczane są obłogami z rozmaitych gatunków, tak tych z Europy, jak i egzotycznych. Decydują one jaki będzie wizerunek danego modelu oraz umożliwiają dopasowanie go do dowolnych mebli czy dodatków.

Różnorodność drzwi drewnianych

Drzwi drewniane są nierzadko kupowane także ze względu na to, iż (w odróżnieniu od drzwi wyprodukowanych z materiałów syntetycznych) mogą być montowane też w tradycyjnie urządzonych wnętrzach oraz w czasie renowacji budynków wpisanych do wykazu zabytków. Dla wielu klientów bardzo ważne będzie również to, że drzwi drewniane można wyprodukować w myśl wskazówek nabywcy, dostosowując je do jego upodobań oraz cech przestrzennych mieszkania – a to będzie oczywiście nieosiągalne dla drzwi z metalu lub z coraz popularniejszych tworzyw sztucznych.