Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

17 października 2019

Zobacz, gdzie zamówić kantar

Kantar jest elementem uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jedna z najistotniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Skutkiem tego powinien on pasować do kształtu i rozmiaru głowy zwierzęcia, jak również nie powodować u niego obtarć. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar dla konia? Na które jego atrybuty wypada zwrócić uwagę?

Kantar skórzany, a może taśmowy – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane też halterami, są zalecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może mieć nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie wygodniejszy jest jednakże kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład sztucznym lub prawdziwym futrem, które można zdjąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu doskonale chroni przed powstaniem obtarć, a przy tym pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i pasują między innymi do koni fryzyjskich, półkrwi arabskiej, wielkopolskich oraz trakenów. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie ardeńskie).

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]