Kryminały i thrillery – książki, które wywołują w nas uczucie niepokoju

25 grudnia 2022

Chcesz zamówić książki kryminalne? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Spora grupa osób to wielbiciele przerażających historii. Jedni gustują w historiach z pogranicza makabry, pozostali uwielbiają zagłębiać się w dalekie kąciki zawiłych umysłów seryjnych morderców i brutalnych zbirów. W ogromie platform streamingowych i podcastów, na których znajdują się tysiące produkcji przybliżających zainteresowanym fikcyjne oraz prawdziwe historie, nadal jedną z najlepszych form ich doświadczenia pozostaje literatura kryminalna.

Kryminalne książki oraz thrillery – dlaczego się bać?

Fanatyk horrorów i kryminałów w okamgnieniu odpowie, że chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Czytając lub oglądając horrory pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się mocnemu wrażeniu strachu, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. Dziś nie ma dla człowieka na świecie większych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to na ogół finanse, utrata zatrudnienia lub zdrowie. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasz organizm produkuje w sporych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu bajki braci Grimm oraz Andersena mają na ogół tak niepokojący i okrutny wydźwięk – tak historie te uczyły dzieci o zagrożeniach codziennego życia, uświadamiając je jednocześnie, że dobro czasem nie triumfuje.

Literatura kryminalna i książki thrillery są ciekawsze niż serial

XXI wiek to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią czas, szukają filmu na wieczór albo serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Pasjonaci mrocznych kryminałów i thrillerów są niejako rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które dostępne są na mniej czy bardziej znanych platformach VOD. Co godne zaznaczenia, często te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, jednak jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie zapewnia porównywalnej radości jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności powieść kryminalną i thriller, odbiera się w inny sposób aniżeli film fabularny – dłużej, a przy tym z większą atencją. W słowie pisanym każda rozmowa, deskrypcja czy bohater (a również postać z drugiego planu) wpływa na kształtowanie nastroju snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u czytelnika zazwyczaj stopniowo, lecz daje to więcej czasu na precyzyjna analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli więc lubisz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się ponieść kryminałom, thrillerom oraz horrorom.

Kontakt:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa