Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

4 grudnia 2020

Jeśli szukasz łańcuchów śniegowych, odwiedź tę stronę.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. By się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, jazdy po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]