Nastolatki lubią literaturę dla młodzieży, bo widzą w niej odbicie siebie
20 grudnia 2022Młodzież wychowywana w XXI wieku ma coraz rzadziej styczność z dobrą literaturą. Nastolatek wybiera najczęściej błyskawiczną rozrywkę w smartfonie, w telewizji bądź na komputerze, a po książkę na ogół sięga wówczas, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I również z powodu obowiązku poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla szeregu licealistów czytanie dla zabawy jest niezrozumiałym konceptem.
Literatura dla młodzieży – historie dla odbiorców w wieku od 12 do 18 lat
Nastolatki nie muszą być skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. Wydawana jest co niemiara literatury dla młodzieży nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy roztrząsają tematy i opowiadają historie ciekawe dla młodszego pokolenia czytelników. Ten rodzaj literatury uzyskał nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka pisana z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Powieści dla nastolatków sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, thrillery oraz pełne akcji przygodówki. Lecz wszystkie te książki łączy odwołanie się wprost do generalnych doświadczeń młodzieży. Powieści te piszą zatem o pierwszym zauroczeniu, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, odkrywaniu własnej tożsamości, kontaktach z rodzicami i odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Lektura literatury dla nastolatków pozwala nastolatkom poczuć, iż inni również mają tożsame problemy przez tych kilka intensywnych lat dojrzewania.
Czemu warto namawiać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży
Warto oferować młodzieży angażujące ją książki, bo rozniecenie w nich ochoty czytania dla rozrywki z czasem przynosi multum korzyści. Osoba, która regularnie oddaje się lekturze posługuje się większym zasobem leksykalnym i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co zdecydowanie upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak odkrywanie historii innych ludzi w podobnym wieku to również metoda na dokładniejsze poznanie siebie, osobistych pragnień oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co istotne, rodzina w żadnym wypadku nie powinna naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeśli więc nastolatek częściej wybiera historie o statkach kosmicznych czy wilkołakach nie komentujcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu się nimi radować!
Kontakt:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa