Orynnowanie dachu to istotny element jego konstrukcji

22 stycznia 2023

Dowiedz się więcej o rynnach dachowych na www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – z jakich modułów jest tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu lub pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny plastikowe, metalowe czy PCV – które zamontować?

W asortymencie sklepów budowlanych znajdziemy systemy rynnowe wykonane z różnych surowców – między innymi z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju budynku i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien powinno się zatem skonsultować z ekspertem.

Kontakt:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08