Płytki elewacyjne klinkierowe – cechy i zastosowanie

18 grudnia 2018

Elewacja domu jest szalenie istotna z co najmniej 2 powodów. Po pierwsze – ochrania konstrukcję budynku przez deszczem, wiatrem i ekstremalnymi temperaturami. Po drugie natomiast w dużej mierze wpływa na to, jak będzie wyglądał dom, nadając mu unikalnego charakteru. A to najlepszy powód, by dobór materiału na elewację dobrze przeanalizować by wybrać najlepszą opcję. W szczególności godna uwagi jest elewacja z płytki klinkierowej. Czemu opłaca ją wybrać?

Cechy klinkierowej płytki elewacyjnej

Okładzina klinkierowa lub płytki elewacyjne klinkierowe jako materiał elewacyjny cechuje się przede wszystkim doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, podnosząc komfort mieszkania zarówno latem, jak i zimą. Następna zaleta płytki klinkierowej to duża wytrzymałość na wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne, co sprawia, że wykonana z niej elewacja wytrzyma dziesięciolecia nawet w ciężkich warunkach. Warto pamiętać również o tym, że klinkierowe płytki zewnętrzne doskonale się prezentują, a bogactwo oferowanych w sklepach wzorów pozwala dobrać odpowiedni model do nowoczesnych i wiekowych budynków. To dlatego płytki elewacyjne klinkierowe są chętnie wykorzystywane we współczesnym budownictwie.

Rodzaje płytki elewacyjnej klinkierowej

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje zewnętrznych okładzin elewacyjnych – wytwarzane maszynowo oraz ręcznie. Poza tym elewacje klinkierowe dzielą się na te wykonane z okładziny i z cegieł. Płytki z cegły wyglądają bardzo klasycznie, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w starych domach lub tych, które są na nich wzorowane. Płytki z okładziny, dzięki prostemu, minimalistycznemu wyglądowi, wykorzystuje się najczęściej w nowoczesnych budynkach.