Szopka krakowska i anioły drewniane – tradycyjne rękodzieło

30 stycznia 2021

Prace kreowane przez rodzimych artystów regionalnych, szalenie ekspresyjne, ale też o dość nieskomplikowanym wyglądzie, od niezliczonych lat rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Nawet dziś niemal każdy Polak ma w swoim posiadaniu jakąś figurkę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki naiwnej.

Anioły drewniane – alegoria ochrony, dobra i troski

Rzeźba drewniana od wieków była istotnym elementem polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przeważnie z religią – we wsiach i małych miasteczkach stawiano tysiące kapliczek, które regionalni artyści zapełniali tzw. „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi wykonanymi z miękkiego, prostego w obróbce gatunku drewna. I chociaż obecnie rzadko stawia się tego typu kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w takiej stylistyce odnalazły swoje miejsce jako element dekoracji mieszkań. Czemu właśnie anioły? Bowiem to symbol dobra, bezpieczeństwa i troskliwości. Taka rzeźba każdemu kojarzy się z protektorem ogniska domowego. Drewniane anioły wyrzeźbione w duchu sztuki ludowej cechują się jaskrawymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są unikalne. Nic zatem dziwnego, że są one też jednym z najpopularniejszych souvenirów przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – symbol Krakowa

Innym przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są mocno powiązane z Krakowem i jego okolicami. Przygotowywane są z lekkich surowców, najczęściej z kolorowej folii aluminiowej oraz kartonu, a swoją budową odzwierciedlają charakterystyczne krakowskie budowle. Od lat 30-tych XX wieku w okresie bożonarodzeniowym odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów parających się ich tworzeniem z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w różnych rozmiarach. Te konkursowe mogą osiągać wręcz parę metrów wysokości, ale tak samo popularne są także drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w okresie Bożego Narodzenia chowają pod choinką.

Fotografia dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl