Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

11 maja 2019

Zobacz, gdzie nabyć kaski do jazdy konnej

Jazda konna należy do tych dyscyplin sportu, w których zagrożenie upadkami jest wyjątkowo duże. A te, z uwagi sporą prędkość i wysokość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na urazy narażona jest szczególnie głowa dżokeja, która obligatoryjnie musi być właściwie chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jeździectwa można nabyć dwa typy zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Które z nich jednak dają lepszą ochronę? Co warto wiedzieć któregoś z tych akcesoriów?

Toczki czy kaski jeździeckie? Co lepsze?

Pierwszą jeździecką osłoną głowy była prosta, myśliwska czapka. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek jeździecki jest najczęściej wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednak tak solidnej ochrony jak kask, przez co polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, który jest używany przez wyczynowców i posiada certyfikaty stosownych organizacji – w Polsce jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najważniejszą kwestią przy zakupie kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask winien dysponować odpowiednimi certyfikatami oraz umożliwiać regulację swojego rozmiaru lub być idealnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku należałoby dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask jeździecki nie należy też iść na kompromis. W związku z tym, jeśli w naszej miejscowości nie dostaniemy pasującego nam modelu, można złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]