Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

9 października 2021

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem życia. Sakrament ten łączy małżonków po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, zaangażowania i wierności są obrączki ślubne.

Dzieje i obyczaje dotyczące obrączek

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka stuleci później, o czym jednakże niedużo osób wie. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak na przykład na Słowacji, w Egipcie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy w Irlandii, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają i poszukują obrączek ślubnych razem, jednakże obyczaj mówi, iż narzeczona nie powinna finansować ich kupna, bowiem jest to zobowiązanie mężczyzny.

Współczesne obrączki

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej skromnym wzornictwem. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z różnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale (jak żelazo lub mosiądz) uosabiające niezłomność uczucia. Dzisiaj do ich sporządzenia wykorzystuje się z reguły złoto i platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najczęściej kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą również często usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź ważny dla małżonków cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]