Zamki do drzwi wewnętrzne i zamki do drzwi wejściowych – różnice

12 kwietnia 2019

O tym, że o ochronę mieszkania należy dbać wszystkimi możliwymi środkami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle niezawodny by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wejście do naszego mieszkania. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć właściwą konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi zewnętrznych

W drzwiach wejściowych ze względu na bezpieczeństwo należy założyć 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się przede wszystkim zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się jeden zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o swoją wygodę, możemy także użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem typu master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Mniejsze wymagania możemy mieć w stosunku do zamków do drzwi wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich kupnie warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich funkcjonalnością , wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza) i prostotą konstrukcji, umożliwiającą wykonanie napraw we własnym zakresie.