
Blizny rogówkowe – jak się tworzą i czy można je zlikwidować?
25 kwietnia 2022Na voigtklinikaoka.pl uzyskasz więcej szczegółów o likwidacji blizn rogówki.
Oko jest wrażliwym elementem ciała i w każdej chwili może zostać uszkodzone. W rezultacie przeróżnych zapaleń czy urazów mechanicznych na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, wykorzystując metody laserowej korekcji wzroku.
Co może być przyczyną tworzenia się blizn rogówkowych?
Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną warstwą gałki ocznej, która je ochrania, a jednocześnie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niesłychanie plastyczna i chociaż na ogół niewielkie jej otarcia wygajają się same, często tworzą się zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieostrożności. Co przyczynia się do tworzenia się blizn rogówkowych? Są one na ogół rezultatem dostania się do oka ciała obcego, różnych chorób (np. kiły) albo urazów mechanicznych np. skaleczenia, oparzenia i zadrapania. Ale blizny rogówki mogą powstać też w konsekwencji nieuważnego nakładania soczewek korekcyjnych. Prócz zauważalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówki wskazuje wiele innych objawów, takich jak np. uczucie drapania gałki ocznej, zaczerwienienie oczu i nieustanne łzawienie, dlatego jeśli ich doświadczasz warto czym prędzej pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie wieloaspektowego badania ustali on głębokość, rozmiar i pozycję blizn, jak również poinformuje o możliwości ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówki – krótki zabieg z wykorzystaniem promienia lasera
Najbardziej rozpowszechnioną w dzisiejszych czasach metodą usuwania blizn na rogówce jest PTK – zabieg przeprowadzany w ogromnym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Metoda PTK umożliwia eliminację zarówno blizn w peryferyjnej, jak i centralnej części rogówki. PTK stosuje się również do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego praktycznie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania pełnego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni trzeba stosować się ściśle do zaleceń lekarza, nie nadwyrężać oka i cyklicznie zgłaszać się na kontrolę w ustalonym czasie.
Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]