Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

20 stycznia 2020

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie metody leczenia okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, że nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie części zębów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.