Co jest przyczyną bólu kręgosłupa?

17 października 2020

Zajrzyj na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html, aby odnaleźć informacje dotyczące bólu kręgosłupa

Powracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami stopniowo staje się normalnością dla dużej części społeczeństwa. Współcześnie nie jest to już niedyspozycja, z którą mierzą się tylko osoby w starszym wieku. Praca za biurkiem połączona z znikomą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego rodzaju doznają też młodsi ludzie.

Co bywa przyczyną bólu kręgosłupa?

Ból pleców może wynikać z kilku przyczyn. Jego występowanie np. na odcinku klatki piersiowej częstokroć związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też informować o powstawaniu zmian reumatycznych czy chorób narządów wewnętrznych, dlatego jego leczenie inicjuje się między innymi od sprawdzenia tego typu przyczyn. Z kolei ból w odcinku lędźwiowym oraz ból na wysokości łopatek notorycznie jest rezultatem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni bądź więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego zazwyczaj podnoszeniem obiektów o dużej masie lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest zaniedbywany, bo łagodnieje po odpoczynku, jednakże może on być oznaką początków przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból pleców bywa też objawem rozlicznych stanów zapalnych bądź urazów niejednokrotnie tak drobnych, iż wspominamy je dopiero podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

Ból pleców – co rekomendują lekarze?

Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i należy natychmiast zgłosić się na konsultację z lekarzem. Określi on orientacyjnie rodzaj i przyczynę bólu, a w dalszej kolejności odeśle do stosownego specjalisty, który zaplanuje skuteczną formę leczenia. Nie powinno się jednakże czekać, aż pojawi się ból pleców. Nawet jeśli kręgosłup na razie nie sprawiał problemów. W tym celu lekarze zalecają pamiętanie o dobrej postawie, m.in. podczas pracy przy komputerze, codzienną aktywność fizyczną oraz dbanie o odpowiednią wagę. Spięte mięśnie pleców i szyi można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub za sprawą sprzętu do wibroterapii. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy, jak również pobudza cyrkulację limfy i krwi.

Kontakt:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]