Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

13 grudnia 2020

Kluczowe wiadomości w temacie biopsji fuzyjnej prostaty. Przekonaj się!

Stercz, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu i wymiarów do kasztana jadalnego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość rozpoznania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego zauważenia niepokojących zmian nowotworowych. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można bagatelizować ryzyka jego prawdopodobnego rozwoju.

Niepokojące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie odwiedzać urologa, szczególnie jeśli spostrzegli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty z erekcją i wytryskiem, a także przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – co wypada wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równolegle obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym przeważnie około 30 minut. Prócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, gdyż przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki gruczołu są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, mała krzepliwość krwi czy wszczepione zastawki serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]