Kto musi wykonywać badania wysokościowe?

5 lipca 2019

Potrzebujesz zlecić badania wysokościowe Bielsko? Skieruj się tu

Pracą na wysokościach nazywamy wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej trzy metry ponad gruntem czy podłogą. Dotyczy to zatem robót głównie budowlanych, ale też pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych zawodów. Jak wyglądają takie badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP powinna odbywać się z używaniem specjalnych akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, uskarżające się na kłopoty z równowagą bądź wykazujące problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu neurologii, laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą) oraz okulistyki. Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można również wykryć kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, ich przeprowadzenie jest więc szczególnie istotne. Nie trzeba martwić się, iż konieczne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, ponieważ istnieje możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak często je przeprowadzać?

Badania wysokościowe należy zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, iż podczas wykonywania pracy stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego rodzaju należy poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły pięćdziesiąt lat, muszą natomiast poddawać się im każdego roku.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]